The Shahzada Committee

Left to right: Peter McKechnie, Peter Luthy, Peter Bice, Haydn Fisher, Gail Fisher, Neil Clarkson, Bonnie Robinson, Sue Todd and Kerry Fowler-Smith

2019 SHAHZADA PRESENTATIONS

The five horse and rider combinations    called up for the Best Managed/Best       Conditioned Horse Award were:

 Stuart Lymbery riding Garonne Park Elmo

 Julie Brooks riding A'Landell Pirate

 Lainie Ray riding Diamond R Turbo

 Mitch Ravallion riding Love in The Mist

 Fia Hasko-Stewart riding Blake's Heaven                           Adventuress

         (Thanks to Jenny Carroll for the photo at Presentation)

 Winner of the Best Managed/BestConditioned Horse Award for the           2019 Shahzada goes to: Stuart Lymbery riding Garonne Park Elmo

 

Fastest Time at Shahzada 2019 was achieved by Fia Hasko-Stewart riding Blake's Heaven Adventuress in a time of 35.16 hours 

Winners of the Teams Event at Shahzada 2019 receiving a beautiful trophy from Sillona Endurance Arabians and a lovely framed photo of their horse in the event from Jo Arblaster of Animal Focus was the "Catch a Vet Team"  made up of  Gavin Peacock riding Eclipse, Rhys Norman riding Owata Park Amirah, Mitchell Ravallion riding Love in The Mist and Darien Feary riding Avita

Winners of the Halifax Hayes Fit and Well Award for       2019 was Brian Swan riding Arabesque Abdul

Winners of the Suncrest Arabians trophy for First Stallion home for 2019 were Cory Nix riding Macrocarpa Red Bull

Winner of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Oldest Rider for 2019 was              Sue Todd riding Shakari Bear

Winner of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Youngest Rider for 2019 and the Steve Locke Memorial Trophy for the Last Junior Home was Kaitlyn Mercieca riding Coolinda Park Sheeza Doll and shown here with Noni Seagrim who trained the horse

Winners of the Shakista Encouragement Award for 2019 were Mackensie Daley riding Nirvana

Winners of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Mini Marathon Teams Event for 2019 was the "Bangers and Mash" team with Poppy Kettlewell riding Al Marah Heyho Silver, Andrew Jonkers riding Girilambone Seedy Bub, Dawn Spicer riding Cedar Glen Raffaella and Colin Spicer riding Copperkaln Tiara

Winners of The Big Three Award for 2019 with successful completions in the NSW State Ride, The Tom Quilty and Shahzada were Mitch Ravallion riding Love in The Mist and Modena Schofield-Foster riding Sharabel Kalarney 

SHAHZADA 2018 PRESENTATIONS

The Shahzada Committee

Left to right: Peter McKechnie, Peter Luthy, Peter Bice, Haydn Fisher, Gail Fisher, Neil Clarkson, Bonnie Robinson, Sue Todd and Kerry Fowler-Smith

2018 Shahzada Presentations

The five horse and rider combinations     called up for Best Managed were:

Corey Nix riding Macrocarapa Red Bull

Emma Cole riding Wyndradyne Flame

Brad Jones riding Shellal Jive

Faith Robinson riding Espirit Serena

Cherry Cummins riding Winter Hill Alice

Winner of the Best Managed/BestConditioned Horse Award for the                       2018 Shahzada goes to: Brad Jones riding Shellal Jive

 

Fastest Time at Shahzada 2018 was achieved by Tammy Woodgate from Victoria riding Castlebar Galaxy in a time of 41.21 hours 

Winners of the Teams Event winning a beautiful trophy from Sillona Endurance Arabians were The Collectors Edition made up of  Stuart Lymbery riding Aloha Typic, Braden Cameron riding Garonne Park Elmo, Emma Cole riding Wyndradyne Flame and Kylie Jonkers riding Girilambone Comet

Winners of the Halifax Hayes Fit and Well Award for 2018 was Courtney Chapman riding Kintamani Kimbra

Winner of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Oldest Rider for 2018 was Thomas Hermann riding Wasabi

Winner of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Last Rider Home for 2018 was Allix Jones riding Ralvon Milarna

Winners of the Mystery Teams event with a lovely framed photo of their horse in the event from Jo Arblaster of Animal Focus was Anything Go's made up of Brad Jones on Shellal Jive, Ian Dreghorn on Ausden Nile Prins, Julie Brooks on Harmere Jameel, Emma Cole on Wyndradyne Flame and Clare Feary on Die Kinder Junrei 

Winners of the Suncrest Arabians trophy for First Stallion home for 2018 went to Kylie Jonkers riding Girilambone Comet

Winner of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Youngest Rider for 2018 and the Steve Locke Memorial Trophy for the Last Junior Home was Emma Cole riding Wyndradyne Flame

Winners of the Shakista Encouragement Award for 2018 were Talyn Nix and Razorback Sugar N Spice

Winners of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Mini Marathon Teams Event for 2018 was Rosebank Roosters made up of Sarah Lymbery on Baranne Tu-Shay, Ben Hudson on Razorback Sophia, Ruby Geddes on Chelleason Challerisma Gold and Gavin Peacock on Chop Chop

Winners of the Flik Equestrian Encouragement Award in the Mini Marathon was Imogen Carry riding Diamond Tarantella

2017 Shahzada Presentations

The five horse and rider combinations called up for Best Managed were:

Robert Catlin riding Avita

Melissa Longhurst riding Pioneer Park Wings of Sudan 

Leigh Rich riding Miva Avanti

Allix Jones riding Ralvon Milarna

Victoria Bice riding The Byzantine Diamonds

Winner of the Best Managed/BestConditioned Horse Award for the                       2017 Shahzada goes to:Robert Catlin riding Avita

 

Fastest Time at Shahzada 2017 was taken out for the second year in a row by Melissa Longhurst from Far North Queensland riding Pioneer Park Wings of Sudan in a time of 38.00 hours 

Winners of the Teams Event winning a beautiful trophy from Sillona Endurance Arabians were the Vixens and Him made up of Victoria Bice riding The Byzantine Diamonds, Sue Todd riding Shakari Bear, Cherry Cummins riding Winter Hill Alice and Peter Bice riding Georgie Girl

Winners of the Halifax Hayes Fit and Well Award for 2017 were Richard Summerfield and Arabica Cue Tee from Western Australia

Winner of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Oldest Rider for 2017 was Sue Todd riding Shakari Bear.

Winners of the Mystery Teams event with a lovely framed photo of their horse in the event from Jo Arblaster of Animal Focus were The Killer Queens made up of Ruth Van Der Wegen riding Attalah Soulita, Sue Warren riding Entourage E.R.A., Zoe Locke riding Graciella and Sue Todd riding Shakari Bear

Winner of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Youngest Rider for 2017 was Victoria Bice riding The Byzantine Diamonds

Winners of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Riders who travelled the furthest distance to the event were Richard Summerfield on Arabica Cue Tee and Lyn Summerfield on Kholonial Farrington

Winner of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Last Rider Home for 2017 was Allix Jones riding Ralvon Milarna

Winners of the Shakista Encouragement Award for 2017 was Monique Echentille riding Follydown Kadin

Winners of the Sillona Endurance Arabians trophy for the Mini Marathon Teams Event for 2017 was the Bullio's Kiwis team from New Zealand of Nadine Barker riding Bradali Najmul Fi Samar, Jenny Chandler riding Cedar Ridge Monarch, Ashley Cole riding Kahuna Moon and Teresa Birkett riding Cedar Ridge Lyric

  • google-plus-square
  • Twitter Square
  • facebook-square